close
تبلیغات در اینترنت
راهنمای خرید خودرو چینی
loading...

موفق باشیم...

بازار خودرو کشورمان به سمت چيني شدن هرچه بيشتر در بازه قيمتي زير 100 ميليون تومان پيش مي رود. در واقع به جز مدل هاي قديمي توليد داخل تقريبا تمامي خودروهاي زير 100 ميليوني، رگ و ريشه اي مربوط به صنعت خودروسازي چين دارند و پيش بيني مي شود اين شرايط ظرف يکي دوسال آينده تشديد شود. تنها اميدواري ها شايد مونتاژ و عرضه نسل تازه خودروهاي پژو و واردات برخي مدل هاي ارزان قيمت رنو باشد که مي توانند به عنوان معدود انتخاب هاي غير چيني بازار براي قشر متوسط جامعه مطرح شوند اما مسئله اصلي اين است…

راهنمای خرید خودرو چینی

بازار خودرو کشورمان به سمت چيني شدن هرچه بيشتر در بازه قيمتي زير 100 ميليون تومان پيش مي رود. در واقع به جز مدل هاي قديمي توليد داخل تقريبا تمامي خودروهاي زير 100 ميليوني، رگ و ريشه اي مربوط به صنعت خودروسازي چين دارند و پيش بيني مي شود اين شرايط ظرف يکي دوسال آينده تشديد شود.

تنها اميدواري ها شايد مونتاژ و عرضه نسل تازه خودروهاي پژو و واردات برخي مدل هاي ارزان قيمت رنو باشد که مي توانند به عنوان معدود انتخاب هاي غير چيني بازار براي قشر متوسط جامعه مطرح شوند اما مسئله اصلي اين است که در چنين آشفته بازاري چطور مي توان چيني خوب را از چيني شکستني تشخيص داد.

در ادامه قصد داريم با چند توصيه کلي و تجربه شده ظرف سال هاي اخير، انتخاب را براي شما تسهيل نماييم.

 

CHINE-1

 

1- در مورد مطالبي که در کاتالوگ مطرح نشده، حساس باشيد

خودروسازان چيني به خوبي تبليغات و معرفي محصولات خود را ياد گرفته اند، آن ها مي دانند که مواردي نظير ستاره هاي ايمني براي مشتريان در اکثر نقاط جهان اهميت دارد و يا استفاده از تکنولوژي هاي جديد و آپشن هاي رفاهي متعدد مي تواند بر روي تصميم گيري خريدار تاثير گذار باشد.

اما معمولا در لايه هاي پنهان صنعت خودروسازي چين، موارد متعددي از پلت فرم هاي کپي شده، موتورهاي شبيه سازي شده، گيربکس هاي مشکل دار و ضعيف و ايمني اندک ديده مي شود که در کاتالوگ ها مطرح نمي شوند.

براي مثال عدم قيد ستاره هاي ايمني محصول، قطع به يقين به معناي نا امن بودن خودرو مورد نظر است. چيني ها با افتخار 4 يا 5 ستاره بودن محصول خود را در کاتالوگ قيد مي کنند و عدم درج اين مسئله به معناي ايمني ضعيف 2 يا 3 ستاره از موسسه تست تصادف چين است که خود فاصله معنا داري با موسسات ايمني اروپايي و آمريکايي دارد.

 

هرچند در مواردي حتي بايد نسبت به اطلاعات درج شده و رسمي هم بدبين بود، چرا که برخي خودروسازان چيني حتي بدون تست شدن محصولاتشان در موسسه C NCAP چين، نسبت به تبليغ ستاره هاي ايمني اقدام مي کنند و متاسفانه هيچ اطلاعات يا تصويري از شرايط ايمني اين خودروها منتشر نمي شود و ظاهرا خودروسازان و نهاد هاي مسئول ايراني نيز توجهي به اين مهم نشان نمي دهند.

2 - به تکنولوژي هاي چيني اعتماد نکنيد

صنعت چين براساس مهندسي معکوس و کپي برداري بنا شده و اين مسئله به خصوص در صنعت خودروسازي بيش از صنايع الکترونيک ديده مي شود، در واقع خودروهاي چيني در بازار داخلي اين کشور چندان محبوب نيستند و اگر سري به نتايج فروش ماهانه و سالانه بازار چين بزنيد با انبوهي از نام شرکت هاي مطرح نظير فولکس واگن، فورد، هيوندايي و شورولت مواجه خواهيد شد که صدر فهرست پر فروش ترين ها را در اختيار دارند.

بنابراين در حالي که دولت چين، حمايت سنگيني از خودروسازان داخلي انجام مي دهد، خود چيني ها هنوز به تکنولوژي و رقابتي بودن محصولات کشورشان اعتماد ندارد.

 

موتور هاي چيني عموما موتورهاي پُر بازدهي نيستند اما از نظر دوام حداقل از موتورهايي که در چند سال اخير توسط ايران خودرو و سايپا عرضه شده اند شرايط بهتري دارند، اما اصل مشکل به گيربکس خودرهاي چيني مربوط مي شود که اساسا ضعيف و ناکارآمد است.

مشکل سيستم انتقال قدرت و ضعف صفحه کلاچ در ماشين هاي گيربکس دستي چيني به کررات ديده مي شود، گيربکس هاي اتوماتيک حتي بدتر هستند و گاها هزينه هاي ده ها ميليوني را به خريدار تحميل مي کنند.

براي مثال جالب است بدانيد گيربکس اتوماتيک جيلي X7 که مدتي با قيمت حدود 100 ميليون در بازار عرضه مي شد، حدود 27 ميليون تومان قيمت دارد.

3 - خودروهاي کاملا جديد بازار را نخريد

مونتاژ و خدمات پس از فروش در ايران، چيزي شبيه به پروسه پختن قرمه سبزي، نيازمند زمان براي جا افتادن است. روند مونتاژ، عيب يابي و تامين قطعات يدکي گاها ماه ها به طول مي انجامد.

خودروهاي جديد عيوبي دارند که ممکن است باعث دلسردي خريداران و افت قيمت شديد آن ها در بازار دست دوم شود. همچنين اغلب خودروسازان به چند ماه زمان براي رفع مشکلات خط مونتاژ نيازمندند. از اين رو معمولا اولين سري از خودروهاي مونتاژي پر از عيب و ايراد به خريدار تحويل داده مي شوند.

 

 

فراخوان اين خودروها نيز معمولا به شکل عمومي انجام نمي شود و خريداران ناچارند مکررا با مراجعه به نمايندگي ها و صرف وقت، نسبت به رفع عيب خودروهاي خود اقدام کنند.

البته در اين ميان برخي خودروها بر روي پلت فرم هاي قديمي مونتاژ مي شوند و در نمونه هاي جديد تنها تغييرات ظاهري را تجربه مي کنند که طبيعتا کمتر با مشکلات مونتاژي يا تامين قطعات مواجه خواهند بود.

4- از طريق آگهي هاي چند هفته قبل تحقيق کنيد

خودرو در ايران هنوز به چشم يک کالاي سرمايه اي ديده مي شود و خريداران از افت قيمت آن در زمان فروش بيمناکند، بنابراين اکثر مشترياني که ريسک خريد يک خودرو چيني جديد را مي پذيرند، حتي در شبکه هاي اجتماعي و کلوب هاي تخصصي نيز نسبت به بيان عيب خودرو خود خودداري مي کنند.

ترس از انتشار اين مشکلات و افت قيمت در زمان فروش، اصلي ترين دليل اين خودداري هاست اما شما مي توانيد با مراجعه به آگهي هاي اينترنتي مشکلات خودرو مد نظر خود را ارزيابي کنيد.

 

تنها کافيست که شماره فروشنده را بنويسيد و به فاصله زماني چند هفته يا چند ماه بعد تماس گرفته و تجربه ايشان را در مورد خودرو مذکور جويا شويد، احتمالا در اين بازه زماني خودرو فروش رفته است و فروشنده مي تواند بدون در نظر گرفتن سود و زيان مالي، اطلاعات واقعي را مطرح کند.

5- به سراغ خودروهاي دست دوم برويد

افت قيمت اغلب خودروهاي چيني در زمان فروش دست دوم بسيار چشمگير است از اين رو با کمي صبر و حوصله مي توانيد خودروهاي کم کارکرد (کمتر از 20 هزار کيلومتر) را 10 الي 15 ميليون تومان ارزانتر از مدل صفر کيلومتر خريداري کنيد.

 

از طرف ديگر با مراجعه به آگهي فروش دست دوم مي توانيد نسبت به رانندگي و تست خودرو اقدام کنيد، اما متاسفانه چنين امکاني در مورد اکثر خودروهاي صفر کيلومتر وجود ندارد. بهره مندي از تجربه مالک براي نگهداري خودرو و رفع عيوب مونتاژي احتمالي و انجام شدن سرويس هاي اوليه، از ديگه موارد مهمي است که توسط خريدار اول انجام مي شود و شما با خريد خودرو دست دوم از انجام اين امور معاف خواهيد شد.

6- از شرکت هاي گم نام خريد نکنيد

خودروسازاني نظير کيا، هيونداي، تويوتا، مرسدس بنز و ب ام و در بازار خاورميانه حضوري فعال دارند و قطعات يدکي و خدمات دهي به محصولات اين شرکت ها به راحتي در کشور انجام مي شود، اما خودروسازان چيني اينگونه نيستند و تهيه قطعات يدکي محصولات آن ها به راحتي تبديل به معضل مي شود.

از اين رو بسيار مهم است که به جاي خريد خودروهاي گمنام از شرکت هاي بي مسئوليت، نسبت به انتخاب خودروهاي اقدام کنيد که در حال برند سازي هستند و به حضور بلند مدت در بازار ايران مي انديشند.

متاسفانه حتي ايران خودرو و سايپا نيز در زمينه عرضه و خدمات دهي به خودروهاي چيني سابقه چندان درخشاني ندارند و خريداران هايما، دانگ فنگ H30 يا برليانس و چانگان تاکنون مشکلات ناشي از تاخير در تحويل يا کمبود قطعات يدکي را تجربه کرده اند.

بنابراين پايدار ترين شرکت ها در زمينه عرضه و خدمات دهي به خودروهاي چيني فعلا کرمان موتور و مديران خودرو هستند، به خصوص که مديران خودرو اساسا توسط چيني ها اداره مي شود و شعبه اي از کمپاني دولتي چري چين در ايران به حساب مي آيد.

7- خودروهاي مشارکتي چيني از نمونه هاي کپي شده بهتر هستند

بر طبق قوانين چين، حضور مستقل خودروسازان خارجي در بازار اين کشور مشمول ماليات و عوارض گمرکي بسيار است، از اين رو خودروسازان جهان معمولا محصولات خود را در قالب جوينت ونچر (انتقال تکنولوژي و توليد مشترک) با خودروسازان چيني عرضه مي کنند.

از اين رو فولکس واگن، جنرال موتورز، مزدا، فورد و ...همگي در چين داراي کارخانه هستند و مدل هايي را به صورت مشارکتي با شرکاي چيني راهي بازار مي کنند، اما در کنار اين دسته از خودروسازان چيني، شماري از کارخانه ها نظير ليفان، جک و چري به توليد مستقل خودرو مشغولند و کمتر به تکنولوژي خودروسازان جهاني دسترسي دارند.

 

بنابراين پر واضح است که خريد خودروهايي که براساس الگوي جوينت ونچر توليد مي شوند، ريسک کمتري نسبت به محصولات خودروسازان کاملا مستقل چيني دارند. براي مثال دانگ فنگ به شکل مشارکتي با پژو کار مي کند و از موتورها و گيربکس هاي پژو براي محصولاتش بهره مي برد اما ساير خودروسازان چيني در اغلب موارد ناچار به کپي کردن شاسي، موتور و گيربکس مي شوند.

براي مثال، ولکس C30 از روي نسل هاي قديمي تويوتا ياريس کپي شده است و جيلي EC7 يک کپي خوب از تويوتا کرولا دو نسل قبل به حساب مي آيد.

کیا بازدید : 12 جمعه 10 شهريور 1396 زمان : 11:19 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 159
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 30
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 30
 • بازدید ماه : 55
 • بازدید سال : 1,249
 • بازدید کلی : 2,387