close
تبلیغات در اینترنت
نکات خرید و فروش خودرو دست دوم
loading...

موفق باشیم...

  در شرايطي كه فاصله قيمت خودروهاي داخلي با قدرت خريد بخشي از مشتريان، آنها را از خريد خودرو صفر محروم كرده است، اين روزها بازار خودروهاي كاركرده بيش از گذشته با رونق همراه شده است، اما خريد خودرو، خصوصا يك خودرو كاركرده با نكات و ظرايفي همراه است كه چنانچه فرد خريدار به آن توجه نكند ممكن است با مشكلاتي همراه شود.   بر اين اساس يك كارشناس فروش خودرو نكاتي را براي خريد يك خودرو كاركرده پيشنهاد مي‌كند كه توجه به آنها مي‌تواند خريدي مطمئن‌تر را تضمين كند. داوود اسماعيلي…

نکات خرید و فروش خودرو دست دوم

 

در شرايطي كه فاصله قيمت خودروهاي داخلي با قدرت خريد بخشي از مشتريان، آنها را از خريد خودرو صفر محروم كرده است، اين روزها بازار خودروهاي كاركرده بيش از گذشته با رونق همراه شده است، اما خريد خودرو، خصوصا يك خودرو كاركرده با نكات و ظرايفي همراه است كه چنانچه فرد خريدار به آن توجه نكند ممكن است با مشكلاتي همراه شود.

 

بر اين اساس يك كارشناس فروش خودرو نكاتي را براي خريد يك خودرو كاركرده پيشنهاد مي‌كند كه توجه به آنها مي‌تواند خريدي مطمئن‌تر را تضمين كند. داوود اسماعيلي كنار گذاشتن بودجه مناسب براي خريد، چگونگي انتخاب خودرو، توجه به نكات فني، نحوه سند زدن و همچنين زمان و نحوه استفاده از خودرو پس از خريد را  از نکات مورد توجه درخرید خودرو دست دوم می داند. در ادامه مي‌توانيد گام‌به‌گام با مراحل خريد يك خودرو كاركرده همراه شويد.

چشم بسته اقدام نكنيد

نخستين توصيه به خريداران خودروهاي كاركرده اين است كه تا جايي كه امكان دارد سطح اطلاعات خود را از آپشن‌ها، حجم موتور و اطلاعات فني خودرو مورد نظر خود افزايش دهند. به اين ترتيب متقاضي خريد خودرو كاركرده خواهد دانست كه خودرويي كه خريد آن با بودجه‌اش همخواني دارد، داراي چه مشخصاتي است. به اين ترتيب ممكن است در خريد كمتر به اشتباه بيفتد. نكته ديگر اينكه بهتر است پيش از خريد نوع مصرف خودرو براي متقاضي آن روشن باشد، اينكه قرار است خودرو مورد نظر براي چه كاري و چه جاده‌اي خريداري شود؛ زيرا خودرويي كه قرار است براي مصرف در جاده‌اي كوهستاني استفاده شود، قطعا با خودرويي كه هدف استفاده از آن تردد در شهر است متفاوت خواهد بود. براي مثال توصيه مي‌شود در شهرهاي بزرگ تا آنجا كه امكان دارد، به دليل وجود ترافيك خودروهاي دنده اتومات خريداري شود اين در حالي است كه اين نكته در رابطه با تردد در جاده‌هاي بين‌شهري خيلي داراي اهميت نيست.اما نكته ديگر اينکه تا آنجا كه ممكن است خودرو نزديك به صفر خريداري كنيد حتي اگر مجبور شديد از لحاظ برند و نوع آپشن خودرويي معمولي انتخاب كنيد، اما در عوض با هزينه‌هاي جانبي كمتري براي تعمير همراه خواهيد بود. براي خريد خودرو خود را محدود نكنيد و چند گزينه را همزمان بررسي كنيد تا در ميان تمام گزينه‌ها بهترين را انتخاب كنيد.

سوالاتي از فروشنده

اما در مرحله پس از انتخاب خودرو و زماني كه قرار است با فروشنده براي معامله به گفت‌وگو بنشينيد، سوالاتي كه قرار است از او بپرسيد بسيار مهم است. سوالاتي از اين دست كه اين خودرو براي چه مدتي در اختيار شما بوده؟ اين خودرو تاكنون چه تعميرات اساسي داشته است؟ ميزان كيلومتري كه اين خودرو كاركرده چقدر است؟ آيا سرويس‌هاي دوره‌اي خودرو به موقع انجام شده است؟ پس از طرح چنين سوالاتي بهتر است از يك كارشناس خودرو براي بازديد از خودرو دعوت كنيد و پاسخ‌هاي دريافتي را به كارشناس منتقل كرده تا او پاسخ‌ها را با شرايط واقعي خودرو راستي‌آزمايي كند. كمك گرفتن از يك كارشناس خودرو همچنين مي‌تواند زواياي فني خودرو را براي شما روشن‌تر كند.

مطالعه بيمه‌نامه و اسناد خودرو

با درخواست بيمه‌نامه از صاحب خودرو متوجه خواهيد شد كه خودرو تصادف داشته است يا خير؛ زيرا در صورت داشتن تصادف، از تخفيف بيمه برخوردار نخواهد بود. از سوي ديگر با مطالعه دقيق سند متوجه خواهيد شد كه خودرو تغييري اساسي مانند تعويض موتور يا تعويض اتاق داشته يا خير؛ زيرا تعويض‌هايي از اين دست طبق قانون بايد تحت نظارت و با مجوز پليس انجام شود و در صورت تغيير نيز در سند ذكر خواهند شد. از نكات ديگر در خريد خودرو كاركرده اين است كه حتما خودرو را از كسي بخريد كه سند خودرو به نام اوست. براي مثال ممكن است در جريان خريد خودرو با افرادي مواجه شويد كه شغل آنها خريد و فروش خودروهاي كاركرده‌اي است كه به نام آنها نيست، در صورت بروز مشكل در چنين شرايطي شاید نتوانيد فرد فروشنده‌اي كه خودرو به نام او بوده را پيدا كنيد.

مراقبت از ممنوع‌المعامله‌ها

ممكن است در جريان خريد خودرو كاركرده، فروشنده به شما پيشنهاد كند كه براي تعويض پلاك به شما وكالت‌نامه بدهد. تا جايي كه ممكن است وكالت‌نامه را قبول نكنيد و با فرد فروشنده به مركز تعويض پلاك مراجعه كنيد؛ زيرا ممكن است فرد فروشنده ممنوع‌المعامله باشد در چنين شرايطي وكالت‌نامه هيچ كارآيي نخواهد داشت.

همچنين توصيه مي‌شود از پرداخت هرگونه مبلغي به شخص سوم در معامله پرهيز كنيد و اگر قرار است پولي جابه‌جا شود فقط به شخص صاحب سند پرداخت كنيد.

تنظيم مبايعه‌نامه پيش از سند زدن

مبايعه‌نامه قراردادي است كه پيش از انتقال سند براي قطعي كردن برخي موارد بين خريدار و فروشنده تنظيم مي‌شود. در اين قرارداد مشخصات كامل فروشنده و خريدار شامل مشخصات شناسنامه‌اي، آدرس، شماره تلفن و شماره ملي ثبت مي‌شود. همچنين مشخصات كامل خودرويي كه قرار است خريداري شود به همراه وضعيت فني آن، نحوه پرداخت پول و ذكر ميزان بيعانه‌اي كه احتمالا پرداخت شده است، تاريخ دقيق تنظيم سند و محل دفترخانه نيز در مبايعه‌نامه تشريح مي‌شود تا در روز تنظيم سند مشكلي پيش نيايد.در گام بعدي، پس از تعويض پلاك و تنظيم مبايعه‌نامه، حتما سند قطعي را براي خودرو خريداري شده به نام خود منتقل كنيد. توجه داشته باشيد كه در زمان تحويل خودرو تمام مدارك، لوازم فني خودرو (مانند جك، زاپاس يا آچارچرخ)، سوئيچ يا ريموت اضافه را از فروشنده تحويل بگيريد.

آگاهی از سابقه فني خودرو

 

دانستن سابقه فني خودرو براي خريدار بسيار مهم است؛ زيرا شما با دانستن تعميراتي كه روي خودرو مورد نظرتان انجام شده است يا لوازم تعويضي آن درك بهتري از خودرويي كه قصد خريد آن را داريد به دست خواهيد آورد ضمن اينكه در صورت بروز مشكل مي‌توانيد راحت‌تر به شناسايي مشكل برآييد. و نكته آخر مربوط مي‌شود به زمان پس از خريد. بهتر است پس از خريد و پيش از استفاده از خودرو آن را به طور كامل چكاپ كنيد، براي مثال سطح آب رادياتور يا روغن موتور را چك كنيد. از سويي پس از خريد خودرو سعي كنيد به سرعت خودرو را براي مسافت راه دور استفاده نكنيد و پيش از رفتن به مسافرت؛ در شهر يا جاهايي كه براي شما آشناست براي مدتي رانندگي كنيد تا مشكلات احتمالي خودرو خود را نشان دهد و از سويي قلق خودرو جديد نيز براي شما جا بيفتد.

کیا بازدید : 6 شنبه 07 مرداد 1396 زمان : 20:49 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 159
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 60
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 60
 • بازدید ماه : 85
 • بازدید سال : 1,279
 • بازدید کلی : 2,417